4 sty '14

Biurko, krzesło, komputer i nie tylko – jak oswoić swoje stanowisko pr

W pracy spędzamy dużą część naszego życia. Nie bez powodu miejsce pracy nazywane jest naszym drugim domem. Jak więc sprawić, by przestrzeń, w której przebywamy tyle czasu była dla nas przyjazna, a co za tym idzie – nie przytłaczała nas i pozwalała na wypełnianie codziennych obowiązków? Oto kilka porad eksperta monsterpolska.pl w jaki sposób oswoić miejsce pracy, na co można sobie pozwolić w biurowej przestrzeni, a na co nie.
Coraz częściej pracodawcy pozwalają pracownikom urządzić miejsce, w którym pracują, wedle własnego uznania. Rodzinne zdjęcia, pamiątki, porcelanowe figurki na szczęście czy inne osobiste rzeczy nie są już dla nikogo nowością.
Wydawać by się mogło, że mamy pełną dowolność w „personalizowaniu” naszego biurka oraz, że aspekt wizualny naszego miejsca pracy nie powinien nikogo obchodzić. Tak jednak nie jest. Sami z ciekawością zaglądamy na biurka kolegów i koleżanek. Warto pamiętać o starym powiedzeniu – „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Jeśli więc na Twoim biurku jest sterylny porządek, będziesz prawdopodobnie postrzegany jako osoba konkretna, skupiona na sprawach zawodowych i nastawiona na maksymalną skuteczność. Jeśli jednak masz przed sobą bałagan, może to sugerować problem z organizacją, nie tylko przestrzeni, ale również dużą kreatywność.
Co nie powinno znaleźć się na biurku
Przede wszystkim nie powinniśmy traktować swojego stanowiska pracy jak portalu społecznościowego, eksponując zanadto swoją prywatność – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. W pracy powinniśmy skupić się na jak najefektywniejszym wykonywaniu obowiązków, a nie na ustawianiu zdjęć w sukni ślubnej, czy w przypadku panów eksponowanie najdroższych gadżetów. Oczywiście nikt nam tego nie zabroni, to tylko i wyłącznie nasz wybór. Pamiętajmy jednak o tym, by we wszystkim zachować umiar i rozsądek. Przesadne „ozdabianie” biurka prywatnymi drobiazgami może być różnie interpretowane – w zależności od dobrej albo złej woli tego, kto na nasze biurko patrzy.
Priorytety
Nawet jeśli jesteś bardzo zapracowany i nie masz czasu zjeść w spokoju kanapki, nigdy nie zostawiaj na biurku brudnych talerzy czy kubków sprzed kilku dni. Twoje miejsce pracy powinno być utrzymywane w czystości. Jeśli Twoją słabą stroną są kubki po kawie, rozważ zakup papierowych kubeczków, które będziesz mógł po prostu wyrzuci do kosza. Plamy bądź resztki jedzenia są niedopuszczalne. Możesz być pewien, że taki wygląd Twojego miejsca pracy wpłynie negatywnie na Twój wizerunek wśród współpracowników, a co gorsza – klientów, nie wspominając już o szefie. W czystym miejscu pracy będzie Ci się też przyjemniej pracowało.
Uporządkuj swoje biurko, a szybko odczujesz pierwszą korzyść – dużo szybciej znajdziesz potrzebne dokumenty. Badania mówią, że na szukanie dokumentów marnujemy nawet tydzień rocznie. Warto również zrobić porządek z dokumentami na dysku, pogrupować je w foldery, odpowiednio opisać, zostawić tylko pliki z wersjami ostatecznymi. Ta sama zasada dotyczy poczty elektronicznej – ustawienie reguł pozwoli nam szybko uporządkować pocztę i zaoszczędzi czas – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Zwiększ komfort pracy
Istotną, chociaż często pomijaną przez pracowników i pracodawców, jest kwestia ergonomii miejsca pracy, tj. dostosowywania go do właściwości psychofizycznych danej osoby. Jej istotą jest takie zaaranżowanie biurka, krzesła, komputera i innych przedmiotów, by praca była efektywna, przyjemna i nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Przepisy prawa pracy dokładnie precyzują, jak powinno być przystosowane miejsce pracy. Jeśli więc spędzasz w pracy dużo czasu, powinieneś zadbać o oświetlenie. Jasne, intensywne światło sprawi, że nie będziesz przysypiać, szybciej i sprawniej wykonasz swoją pracę. Warto więc zainwestować w małą lampkę, którą będziesz mógł ustawić na biurku.
Gdy dużo czasu siedzisz przy komputerze, zadbaj o odpowiednią jasność monitora, tak by nie raził Cię w oczy i nie niszczył wzroku. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie specjalnego ekranu ochronnego na monitorze. Monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost Ciebie w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku. Natomiast klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, tak żebyś mógł wygodnie ułożyć ręce na blacie lub specjalnej podpórce pod nadgarstki.
Jeśli masz możliwość przestawienia biurka, postaraj się ustawić je tak, aby siedzieć na wprost drzwi, tym sposobem będziesz widział każdego, kto wchodzi do pokoju. Jeżeli natomiast wykonujesz dużo zadań, ustaw biurko w kształt litery L oraz wykorzystuj obrotowe krzesło.
Nie zapominaj także zadbać o porcję świeżego powietrza! Jeśli w pomieszczeniu ,w którym pracujesz znajdują się także inne osoby, podstawą jest regularne wietrzenie pokoju, szczególnie w okresie letnim. Ponadto wszystkie sprzęty elektroniczne – komputer, ksero, wydzielają wiele szkodliwych lotnych substancji.
Trochę od siebie
Udowodniono, że komfort pracy poprawia się, gdy pracownik przyniesie z domu kilka własnych przedmiotów. Może być to kubek, porcelanowy słoń na szczęście, czy też zdjęcie bliskiej osoby. Ważne jest, aby te przedmioty nie zajmowały zbyt dużo miejsca na biurku i nie przykuwały zbytnio uwagi innych. Jeśli chcesz stworzyć wokół siebie przyjemny nastrój, zadbaj o odrobinę świeżości i postaw na naturalny akcent przy Twoim biurku. Zostało naukowo dowiedzione, że rośliny mają dobroczynne działanie: wpływają na zmniejszenie stresu, obniżenie ciśnienia krwi, redukują hałas, regulują wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu.

Pamiętajmy o tym, aby zrobić sobie przerwę w ciągu pracy. Wybierz się na krótki spacer, rozciągnij. Jeśli czujesz spore napięcie, załóż słuchawki, aby nikomu nie przeszkadzać i posłuchaj relaksującej muzyki.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę