29 mar '12

Co Cię czeka w pierwszej pracy?

Osoby na progu kariery zawodowej oczekują przede wszystkim dobrych warunków finansowych, atrakcyjnej umowy, satysfakcji z wykonywanych zadań, stabilizacji, dogodnej lokalizacji firmy, pracy zgodnej z kwalifikacjami i przyjaznej atmosfery – taki obraz wyłonił się z badania GUS "Wejście ludzi na rynek pracy" przeprowadzonego w lutym 2012r. To, na co liczą młodzi pracownicy, odbiega jednak od rzeczywistości.
Ile zarobisz?
Najczęściej padającą odpowiedzią na pytanie o oczekiwaną pensję w pierwszej pracy by ł przedział między 2 a 2,5 tys.zł netto. Tymczasem według badań ZUS średnia zarobków w pierwszej pracy w 2009 roku nie przekroczyła 1,8 tys.zł brutt, czyli trochę ponad 1,3 tys.zł na rękę.
Mądrze aplikuj.
Co zrobić, by oczekiwania związane z pierwszą pracą były jak najbliższe realiom? Przede wszystkim mądrze aplikować. Sukces tkwi nie w liczbie wysłanych CV, ale w ich zgodności z treścią oferty. Około 1/3 kandydatów odpowiadających na ogłoszenie w ogóle nie spełnia jego kryteriów. Jeżeli pracodawca podał, że oczekuje biegłej znajomości j. niemieckiego, a my posługujemy się nim w stopniu podstawowym, to raczej nie mamy co liczyć na pracę. Złota zasada – aplikuj tam, gdzie spełniasz minimum 70 proc. wymagań.
Etat czy zlecenie?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podawane są zazwyczaj warunki zatrudnienia. Jeżeli pracodawca ich nie określił, trzeba o nie zapytać. W przypadku umów o pracę na cza określony lub nieokreślony masz prawo do płatnego urlopu, zwolnienia chorobowego, pracodawca opłaca składkę emerytalno-rentową i zdrowotną. Umowa terminowa, czyli na okres próbny lub zastępstwo, podlega takim samym prawom jak umowa o pracę, ale jest podpisana na z góry wyznaczony okres. Umowy cywilnoprawne, czyli zlecenia i dzieło, to umowy niepodlegające kodeksowi pracy, tylko kodeksowi cywilnemu. Pracownikom zatrudnionym nie przysługuje urlop, zwolnienie lekarskie, okres wypowiedzenia, a przepracowane lata nie zaliczają się do stażu pracy ani do emerytury.

Specjaliści d. rekrutacji zaznaczają jednak, że w pierwszej pracy ważniejsze od rodzaju umowy może być doświadczenie, które stanie się kartą przetargową w przyszłości. Można zdobywać doświadczenie i budować swoją pozycję albo czekać na etat.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę