30 sty '14

Co dobrego Polacy robią w sieci?

Interaktywny raport Fundacji Dobra Sieć opublikowany w styczniu 2014 roku udowadnia, że działania społeczne w sieci to nie tylko korzystanie z komunikatorów i portali społecznościowych, lecz także dobrowolne działania na rzecz dobra wspólnego czy tworzenie społeczności, które mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.
Polskie badania pokazują, że już ponad 60% polskiego społeczeństwa ma dostęp do Internetu. 2/3 użytkowników spędza w sieci ok. 2 godzin dziennie1. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, iż przekrój wiekowy polskich internautów jest dość szeroki. Dzięki rozwojowi technologii Web 2.0 internauci nie ograniczają się jedynie do przeglądania stron w poszukiwaniu informacji, lecz wchodzą w interakcje – mogą dodawać komentarze, prowadzić bloga lub stronę www, tworzyć i zamieszczać w sieci aplikacje swojego autorstwa, czy też prowadzić projekty społeczne. Faktem, który cieszy najbardziej jest to, że prawie połowa społeczeństwa jest przekonana, że dzięki nowym technologiom świat staje się lepszy!

Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać
– brzmi teza raportu Fundacji Dobra Sieć. I bynajmniej nie chodzi tu jedynie o dynamiczny rozwój portali społecznościowych! Społeczne oblicze Internetu to wszelkiego rodzaju aktywności, działania społeczne, które przenoszą się ze świata realnego do Internetu. Ponieważ światy te są ze sobą ściśle połączone, działania podejmowane w sieci mogą mieć duży wpływ na to, co dzieje się poza nią.

Crowdfunding i e-dobroczynność, dziennikarstwo obywatelskie, e-learning, projekty budujące zasoby wiedzy czy mapy tworzone przez społeczności to tylko niektóre spośród inicjatyw, w które angażują się internauci. Najczęściej są to działania podejmowane dobrowolnie i bez wynagrodzenia, a zatem – wolontariacko.

Fundacja Dobra Sieć obserwuje Działania społeczne w sieci poprzez organizowany od 2009 r. ogólnopolski konkurs „Odkryj e-wolontariat”. Pięć edycji konkursu pokazało, jak wiele projektów społecznych realizowanych jest w sieci. Pozwoliło również na analizę e-wolontariatu w Polsce – stworzenie szkicu typologii.

Jakie można wyróżnić typy e-wolontariatu? Kto może zostać e-wolontariuszem? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w raporcie dostępnym na http://e-wolontariat.pl/spolecznyinternet/.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę