13 mar '06

GRASZ O STAŻ

6 lutego ruszyła kolejna, XI edycja konkursu „Grasz o staż”.
W tym roku, aby wziąć w nim udział wystarczy rozwiązać od 1 do 3 zadań dostępnych na stronie www.grasz.pl, wypełnić formularz i wysłać swoje rozwiązania do 4 kwietnia 2006.

"Grasz o staż" – co to takiego jest i kto może wziąć udział?

"Grasz o staż" to największy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs dla wszystkich studentów III, IV i V roku oraz absolwentów studiów wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Nieistotny jest tryb ani kierunek studiów –każdy może wygrać. A jest o co walczyć – do wygrania są płatne praktyki w renomowanych firmach – zarówno polskich, jak i międzynarodowych, a także w organizacjach pozarządowych. Dodatkowymi nagrodami są kursy językowe, szkolenia oraz studia podyplomowe.
Konkurs umożliwia młodym, dopiero wkraczającym na rynek pracy, ludziom zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Jak pokazuje doświadczenie, dla wielu laureatów konkursu, wygrana w nim stanowi pierwszy poważny krok na drodze zawodowej i początek kariery.
Poza praktykami, organizatorzy zapewniają wszystkim osobom, które wygrywają praktyki specjalne dwudniowe szkolenie. W jego trakcie zwycięzcy konkursu dowiadują się, jak najlepiej wykorzystać staż, a także zdobywają umiejętności z zakresu komunikowania się i negocjacji oraz uczą się, jak efektywnie planować i wyznaczać sobie cele, a później je realizować.
Dotychczas w konkursie „Grasz o staż”, którego organizatorami są PricewaterhouseCoopers oraz "Gazeta Wyborcza", udział wzięło blisko 17000 uczestników, a 1000 z nich zostało laureatami konkursu.

Każdy może spróbować!

Na stronie internetowej www.grasz.pl dostępne są zadania konkursowe z ponad 40 różnych dziedzin – od elektryki i informatyki, HR, marketing i PR po zagadnienia związane z zarządzaniem. Aby wziąć udział w konkursie, należy wybrać od jednego do trzech z zadań, rozwiązać je i przesłać do nas wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym on-line. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 kwietnia 2005, do północy!

Czy warto?
Odpowiedź jest oczywista –warto. Jeśli tylko się zdecydujesz nie będziesz żałować.
A oto, co o swoim udziale w konkursie mówi jeden z uczestników:

Kamil Kupidura, laureat X edycji, praktykował w Metro Cash & Carry w Düsseldorfie
„Spełniły się wszystkie moje oczekiwania. Od pierwszego dnia praktyki byłem pełnoprawnym członkiem zespołu, uwzględnianym przy podziale zadań. Nigdy nie odczułem, że jestem ‘tylko’ praktykantem, dysponuję mniejszą wiedzą, czy nie mogę być wtajemniczony w pewne sprawy. Nawiązałem kontakty z ludźmi z całej Europy, odświeżyłem angielski i niemiecki. Jestem przekonany, że ten staż zmieni mój sposób postrzegania przyszłej drogi zawodowej, a ze zdobytych doświadczeń będę jeszcze długo korzystał””

Jak rozwiązać zadanie?

Przede wszystkim myśl i kombinuj. Nie myśl schematami. Myśl całym sobą. Niech rozwiązanie będzie Twoją wizytówką.
Zacznij rozwiązywać swoje zadanie, a później je udoskonalaj. Szukaj potrzebnych informacji w Internecie, czasopismach, a jeśli chcesz nawet w książkach lub… puść wodze wyobraźni i zrób to po swojemu

Trzeba zwrócić uwagę na: kompleksowość rozwiązania, możliwość zastosowania go w praktyce, kreatywność, oryginalność spojrzenia na rozwiązywany problem. Rozwiązanie jednego zadania nie może być dłuższe, niż 10.000 znaków ze spacjami. Wybierając zadania – wybieraj dziedziny, z których praktyki chcesz wygrać.

Jak przebiega konkurs?
W pierwszym etapie specjaliści, autorzy zadań i osoby z nimi współpracujące, oceniają nadesłane rozwiązania. Oceny z zadań wracają do organizatorów konkursu, którzy na ich podstawie oraz na podstawie formularzy zgłoszeniowych, wybierają grupę najlepszych uczestników, którzy trafiają do II etapu konkursu.

II etap polega na rozmowach kwalifikacyjnych u fundatorów. Kierowani są na nie uczestnicy, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami konkursowymi i najpełniej spełniają wymagania fundatorów. Na każdą rozmowę trafia 3-5 uczestników konkursu.
Po tym etapie, fundatorzy wybierają Laureatów konkursu – osoby, które odbędą praktyki.

Bardzo ważne jest także, w jakim stopniu dany uczestnik spełnia wymagania stawiane przez fundatora praktyki oraz jak zaprezentuje się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak zwiększyć swoje szanse?

Krzysiek Małecki, podwójny laureat konkursu z VIII i IX edycji, praktykował w British American Tobacco i Hewlett-Packard
"Wybierz dziedziny, które naprawdę Cię interesują. Myśl o skutecznych, praktycznych rozwiązaniach, a nie teoriach akademickich. Nie zostawiaj zgłoszenia na ostatnią chwilę. Jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę – starannie się przygotuj, odpręż się i pokaż, że Ci zależy. A przede wszystkim – graj żeby wygrać!"

Gdzie szukać informacji?

Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz na stronie
www.grasz.pl

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, możesz skontaktować się z koordynatorami konkursu z firmy PricewaterhouseCoopers pisząc na adres:
graszostaz@pl.pwc.com lub na adres koordynatorów w Krakowie krakow@grasz.pl

Więcej informacji będzie można uzyskać podczas spotkania z Laureatami i Organizatorami Konkursu podczas warsztatu, który odbędzie się Na Wydziale Prawa i Administracji UJ

27 marca w Sali 55 na ul. Brackiej 12 od 10.30 do 13.30


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę