27 sty '15

Jak się wyróżnić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Standardowo, nie trwa ona dłużej niż 30minut i to właśnie w tym krótkim czasie osoba przeprowadzająca rozmowę ocenia kandydata i decyduje o jego dalszym losie.
Dlatego, tak ważne jest, aby jak najlepiej odpowiedzieć na każde zadane przez rekrutera pytanie, nawet jeśli wydaje się ono pozornie nieistotne. W rzeczywistości, często jest to bardzo dobra okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności oraz doświadczenie nawet odpowiadając na nieskomplikowane pytanie. Jeśli zrobimy to umiejętnie, jest szansa, że wypadniemy na rozmowie korzystniej i być może otworzą się przed nami nowe możliwości.
Dla większości kandydatów najtrudniejsze pytania to takie, które wymagają mówienia o swoich zaletach, a przecież jest to podstawa powodzenia na rozmowie o pracę. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej spotykane pytania i podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić aby wypaść korzystnie.
Co sprawia, że jest Pan najlepszym kandydatem na to stanowisko?
To pytanie może paść na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej więc warto, aby przed spotkaniem sprecyzować odpowiedź dla siebie bo tylko wtedy będzie to brzmiało przekonująco, a tym samym wypadniemy o wiele lepiej niż osoba, która dopiero szuka odpowiednich argumentów w głowie.
Pamiętaj o tym, że pracodawcy niekoniecznie chcą słyszeć, że to stanowisko byłoby niezwykłą szansą na twój własny rozwój. Na pewno woleliby się przekonać, że ich firma to miejsce, w którym twoje kwalifikacje spełnią wymagania danego stanowiska, a także, że jesteś w stanie wprowadzić zmiany i nowości, których potrzebuje ich firma.

Co odróżnia Pana od pozostałych kandydatów? Dlaczego jest Pan od nich lepszy?
Jeśli rekruter zada ci tego typu pytanie, powinieneś potraktować je jako kolejną szansę by zobrazować swoje talenty, doświadczenie i najistotniejsze umiejętności, które nawiązują do proponowanego stanowiska. Odwołuj się do swoich zalet, które sprawiają, że jesteś lepszy od swoich konkurentów. Używaj określeń ogólnych i staraj się, aby twoje wypowiedzi były zwięzłe – konkrety są zazwyczaj lepsze od rozbudowanych elaboratów.
Możesz wykorzystać okazję i mówić o swoich pozytywnych cechach, takich jak np. dynamiczna osobowość, poświęcenie pracy i skrupulatność, jeśli tylko uważasz, że ma to znaczenie w danej sytuacji.
Spróbuj również przeanalizować związek twojego doświadczenia zawodowego ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jakie dotychczasowe osiągnięcia mogą mieć wpływ na twoje powodzenie i skuteczność w wykonywaniu nowych obowiązków? Co nowego wniesiesz swoją osobą do firmy?
Postaraj się mówić raczej skromnie. Możesz zacząć rozmowę od tego, że jesteś przekonany, iż inni kandydaci również mogą przyczynić się do rozwoju firmy, lecz ty będziesz w stanie poradzić sobie z potencjalnymi problemami w pracy o wiele lepiej niż ktokolwiek inny. Wymienianie własnych zalet nie jest niczym złym, lecz nie popadnij w narcyzm i przesadną pewność siebie. Powinieneś zaprezentować się jak najlepiej, a formowanie końcowej opinii to już zadanie osoby rekrutującej.

Anna Kopczyńska
Account Manager

Meega
Serwis pracy Meega powstał w 2010 roku. Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą dostarczającą od lat klientom z całego świata wysokiej jakości usługi z zakresu rekrutacji online. Skupiamy się na budowie i rozwoju efektywnego, łatwego w obsłudze narzędzia, służącego maksymalnie skutecznej komunikacji pomiędzy Pracodawcami i Kandydatami.
Wraz z naszymi Klientami tworzymy jeden z najbardziej przyjaznych, efektywnych i nowoczesnych portali pracy na świecie. Nasze największe atuty to niebywała łatwość w dostępie do tysięcy ofert pracy z całego świata oraz przejrzystość serwisu. Dzięki systematycznej selekcji ogłoszeń, dostarczamy tylko oferty pracy dobrej jakości, co pozwala skrócić czas przeglądania stron, a jednocześnie zwiększa trafność wyszukiwania.
http://meega.pl


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę