19 maj '14

Język obcy kluczem do kariery

Posługiwanie się językiem obcym jest jedną z podstawowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Wystarczy przejrzeć oferty zatrudnienia publikowane w Internecie, by przekonać się, że ok. 60% pracodawców oczekuje od kandydatów wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie podając znajomość angielskiego, jako jedno z głównych kryteriów w ogłoszeniach o pracę.

Dobra znajomość języka angielskiego w międzynarodowej korporacji jest absolutnie niezbędna w codziennej pracy. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) w 2013 roku językiem angielskim na poziomie dobrym lub bardzo dobrym władało 48% uczestników badania. Język rosyjski i niemiecki znało odpowiednio 8% i 7% uczestników. Najmniej popularne były natomiast takie języki jak: francuski (2%), hiszpański (1%) i włoski (1%).

Dlaczego język obcy
Dla ok. 365 mln ludzi na całym świecie angielski jest językiem rodzimym, a 1,6 mld osób włada nim, jako językiem obcym. Większość ważnych badań i publikacji naukowych, a także cennych artykułów branżowych, napisana jest właśnie po angielsku. Nic zatem dziwnego, że znajomość języka angielskiego jest tak istotna w procesie rekrutacji.
Od kandydatów wymagamy znajomości angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym, drugi język jest mile widziany. – mówi Agnieszka Langer-Krol, Learning & Development Manager w State Street Banku – Obsługujmy podmioty obecne na głównych światowych rynkach finansowych, dlatego nasi pracownicy muszą swobodnie komunikować się w obcych językach oraz znać specjalistyczne słownictwo związane z usługami finansowymi.

Niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów poświadczenia znajomości języka obcego odpowiednim certyfikatem, inni podnoszą poziom specjalistycznej wiedzy językowej poprzez organizacje kurów językowych w ramach warunków pracy. Wybór języków obcych zależy od specyfiki firmy, często poza angielskim firma oferuje język kraju, z którego się wywodzi (np. Samsung proponuje naukę koreańskiego, BNP Paribas – francuskiego), inne uczą z kolei języków, które są potrzebne w komunikacji z klientami.
Nasi pracownicy mają możliwość nauki pięciu języków – angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz polskiego (dla obcokrajowców) – mówi Agnieszka Langer-Król ze State Steet Banku – Rocznie z kursów językowych korzysta około 800 pracowników.
Języki obce a wynagrodzenia
Kompetencje językowe mają również wpływ na wynagrodzenie. Zajmowanie wysokiego stanowiska w firmie nie gwarantuje najwyższej pensji, jeśli pracownik nie posiada kompetencji językowych. Jak pokazuje OBW, np. wśród dyrektorów ds. produkcji i głównych księgowych osoby znające język angielski w stopniu bardzo dobrym zarabiają nawet 82 proc. więcej niż osoby bez tej umiejętności.

Inwestycja w naukę języków obcych ma dla pracodawcy wymierne korzyści. Z jednej strony pracownicy czują się swobodniej i pewniej wykonują swoją pracę, z drugiej wzrasta ich efektywność, co pozwala na dalsze rozwijanie firmy.

Humanista z analitycznym umysłem czy ekonomista z dobrym językiem
Międzynarodowy pracodawca często stoi przed wyborem: przyjąć do pracy osobę z wykształceniem kierunkowym i pracować nad jej zdolnościami językowymi, czy zatrudnić raczej absolwenta kierunków humanistycznych (np. filologii angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej) i kształcić jego kompetencje zawodowe.

Obie te grupy pracowników posiadają obszary o silnych kompetencjach oraz takie, które wymagają wzmocnienia. – tłumaczy Agnieszka Langer-Król – Pracownicy z wykształceniem ekonomicznym napotykają więcej problemów na ścieżce kariery. Ograniczone umiejętności językowe często stają się barierą do wykazania się wiedzą oraz dowiedzenia umiejętności i profesjonalizmu. Z drugiej strony, pracownicy z wykształceniem językowym sprawdzają się w pracy w finansach tylko, jeśli mają rozwinięte umiejętności analityczne.

Niedawne badania naukowe przeprowadzone na hiszpańskim Uniwersytecie Pompeau Fabry wykazały, że poligloci są bardziej spostrzegawczy, a także efektywniej przetwarzają i selekcjonują informacje. Często mają natomiast problemy z kulturą organizacyjną oraz z presją czasu. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, osoby o dużych umiejętnościach językowych, które chcą się uczyć i mają chłonny, analityczny umysł, mogą osiągać w finansach ogromne sukcesy.
State Street


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę