8 lip '13

Letnie prace dla studentów

Lato kojarzy się ze słońcem, plażą i beztroskim lenistwem, ale dla wielu studentów jest to czas intensywnego szukania pracy, która zazwyczaj nie wymaga specjalnych kwalifikacji, a pomoże podreperować dziurę w budżecie. Jest to również dobra okazja na zdobycie doświadczenia, które świetnie będzie wyglądało w CV – radzą eksperci monsterpolska.pl.

Mogłoby się wydawać, że dorywcza praca jest tymczasowa i niczego nas nie uczy, zwłaszcza gdy nie jest związana z kierunkiem studiów i przyszłym zawodem. Nic bardziej mylnego! „Taka praca nauczy Cię (lub – jeśli już masz takie umiejętności – potwierdzi je), pracy w grupie, dotrzymywania terminów, wykonywania wielu zadań na raz i odpowiedzialności za swoje obowiązki” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl, i dodaje: „Takie kompetencje i umiejętności przydadzą Ci się w każdej pracy, bez względu na branżę i stanowisko”.
Aby pomóc studentom znaleźć odpowiednią pracę na lato, a także podkreślić umiejętności, które w niej zdobyli, eksperci monsterpolska.pl przygotowali kilka wskazówek.

Wykorzystaj każdą okazję: Trudno jest znaleźć dobrą pracę, gdy nie masz żadnego doświadczenia. Dlatego wykorzystaj każdą okazję, aby je zdobyć, nawet wykonując mało wymagające czy nieambitne prace. Pokażesz przez to, że jesteś pracowity i zaradny, a także zdobędziesz kompetencje miękkie. Pamiętaj, lepszy wpis z pracy dorywczej, niezgodnej z Twoim zawodem czy wykształceniem, niż puste CV.

Napisz CV: Nie zwlekaj. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć zdobywać wpisy w życiorysie. Nawet jeśli początkowo Twoje CV będzie krótkie, skup się na podkreśleniu wszystkich umiejętności, które już posiadasz.

Pomyśl o przyszłości: Może jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości, ale zastanów się, w jakim kierunku chciałbyś podążać. Spróbuj dobrać dorywczą pracę do swoich zainteresowań. Przykładowo, jeśli marzysz o pracy w przemyśle filmowym, praca w kinie będzie świetnie odzwierciedlać Twoją pasję do filmu.

Zidentyfikuj nowe umiejętności: Wykonując dorywczą pracę podczas wakacji pomyśl o tym, jak ona przygotowuje Cię do przyszłego zawodu. Bieganie po restauracji może nie być pracą Twoich marzeń, ale uczysz się wielozadaniowości i umiejętności organizacyjnych, a także trudnych czasem rozmów z niezadowolonymi klientami. Te wnioski powinny zostać zawarte w Twoim CV i poruszone na rozmowie z przyszłym pracodawcą.

Bądź szczery: Nie pisz nieprawdziwych informacji w CV, ponieważ rekruterzy mogą je łatwo zweryfikować. Twoje kłamstwa mogą wyjść na jaw już podczas zadania rekrutacyjnego albo w pierwszych dniach pracy. Ponadto, nazywaj rzeczy po imieniu – sprzedawca ubrań nie jest projektantem, a pracy na kasie nie określisz jako „wykonywanie transakcji finansowych niższego szczebla”. „Uwierz w siebie i w swoje umiejętności – jeśli je odpowiednio podkreślisz, zdobędziesz pracę na lato. Pamiętaj, każda praca niesie z sobą wartość i z każdej czegoś się nauczysz, nawet jeśli się tego nie spodziewasz” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę