1 lip '13

Napisz skuteczny list motywacyjny

List motywacyjny to dokument, w którym sprzedajesz siebie i swoje umiejętności. Dlatego musisz zadbać o to, by był napisany poprawnie i w jak najlepszy sposób prezentował ciebie.

Skup się na umiejętnościach
List motywacyjny nie jest autobiografią. Skup się na tym, by to, co potrafisz odpowiadało wymaganiom pracodawcy, a nie rozpisuj się na temat swojej kariery.

Ciekawy wstęp
Najtrudniejszą do napisania częścią listu motywacyjnego jest wstęp. Słaby i mało interesujący już na początku znudzi czytającego i przekreśli Twoje szanse. Rozważ nasze propozycje:

Słaby wstęp: Uprzejmie proszę o rozważenie mojej aplikacji na stanowisko przedstawiciela handlowego.

Dobry wstęp: Potrzebujecie Państwo skutecznego przedstawiciela handlowego. Moje wieloletnie doświadczenie zawodowe czyni mnie osobą, która doskonale sprawdzi się w tej pracy.

Sprzedaj swoje zalety
List motywacyjny to rodzaj reklamy i powinieneś zaprezentować w nim siebie z jak najlepszej strony, w taki sposób, aby przyszły pracodawca zechciał zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Przekonujący list to taki, który podkreśla Twoje cechy charakteru oraz umiejętności wskazując na te adekwatne do stanowiska.

Nie pisz za dużo
Jeśli długość Twojego listu motywacyjnego przekracza jedną stronę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytający poczuje się nim znudzony. Dobry list powinien zmieścić się na jednej stronie i być łatwy do przeczytania.

Nie powtarzaj CV
W liście motywacyjnym nie powtarzaj sformułowań i informacji zawartych już wcześniej w CV. Zwróć szczególną uwagę na stylistykę i gramatykę, zadbaj o poprawność językową. Zastanów się! Może warto nadać tytuł, np. „Moje umiejętności techniczne”.

Bądź oryginalny
Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, postaraj się zindywidualizować swój list. Dodaj mu tytuł uzależniony od stanowiska, na które aplikujesz. Upewnij się, że w liście zawarłeś wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci przejść do drugiego etapu rekrutacji.

Dostosuj dokument do odbiorcy
Jeśli aplikujesz na kilka podobnych stanowisk, szanse, że użyjesz tego samego listu są bardzo duże. Takie postępowanie jest dopuszczalne tylko jeśli pamiętasz o zmodyfikowaniu i dostosowaniu każdego listu do konkretnego stanowiska i ogłoszenia. Nie zapomnij o zmianie nazwy firmy i danych kontaktowych.

Bądź aktywny
Jeśli jest to możliwe, postaraj się osobiście przekazać list. Zamiast czekać na telefon, sam odezwij sie do potencjalnego pracodawcy parę dni po dostarczeniu aplikacji. Pamiętaj o pozostawieniu swojego numeru telefonu.

Dobry list motywacyjny może skłonić pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego postaraj się jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. W stworzeniu dokumentów aplikacyjnych może pomóc Ci Poradnik Kariery znajdujący się na stronie monsterpolska.pl, gdzie znajdziesz także przykładowe listy motywacyjne.

Źródło: http://poradnik-kariery.monsterpolska.pl/cv-i-listy/jak-napisac-list-motywacyjny/napisz-skuteczny-list-motywacyjny/article.aspx


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę