7 lut '14

Poszukiwanie pracy za granicą – kilka rad

Coraz częściej słyszymy o dużych możliwościach zarobkowych jakie daje praca zagranicą. Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że pracując w Norwegii przez 7 lat można kupić dom za 1,5 miliona koron? Ciężko sprawdzić wiarygodność tych słów, łatwo jednak przyznać, że wiele zależy od szczęścia. Biorąc pod lupę polskich emigrantów przekonujemy się, że na przestrzeni ostatnich 12 lat z Polski wymeldowało się ok. 300 obywateli, zaś liczba tych, którzy wyjeżdżają zarobkowo nadal rośnie. Polacy wyjeżdżają najchętniej do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Każdy z tych krajów kusi odmienną kulturą i obyczajami oraz zarobkami w korzystnym przeliczniku.
Jeśli postanowiłeś dołączyć do grona osób wyjeżdżających do pracy zagranicą życzymy ci dużo szczęścia. Jako, że temu szczęściu trzeba czasami trochę pomóc zachęcamy do zapoznania się z poniższymi radami. Enjoy!

Dokumenty aplikacyjne
Przystępując do poszukiwania pracy zagranicą należy pierwszorzędnie przygotować dokumenty aplikacyjne. W skład dokumentów wchodzą CV i list motywacyjny. Dokumenty te powinny zawierać nasze dokładne dane osobowe, precyzować doświadczenie zawodowe oraz określać najważniejsze umiejętności. Jeśli szukamy pracy zagranicą, CV i list powinny być napisane w języku angielskim lub języku urzędowym danego kraju. Posiadając tak przygotowane dokumenty można swobodnie szukać pracy na własną ręką, bezpośrednio u zagranicznych pracodawców. Warto zwrócić uwagę na odmienny styl tworzenia CV w zależności od kraju. Dla przykładu w Niemczech Cirriculum Vitae tworzymy poczynając od wykształcenia, kończąc na doświadczeniu zawodowym.

Agencje i pośrednictwa pracy
Bardzo popularnym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z usług agencji lub pośrednictwa pracy. Agencja pomaga w wyjeździe, zakwaterowaniu oraz przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Trzeba jednak uważać, gdyż polskie agencje pracy nie zawsze działają uczciwie. Przed skorzystaniem z usług pośrednictwa lub agencji, należy sprawdzić czy agencja jest wiarygodna poprzez zweryfikowanie jej certyfikatu. Jeśli uznamy, że dane pośrednictwo pracy jest godne zaufania, nie zapomnijmy przeczytać uważnie umowy. To właśnie w umowie są ukryte kluczowe informacje.

Formalności przed wyjazdem
Każda osoba, która podejmuje pracę zagranicą legalnie powinna zapoznać się z prawami i obowiązkami, które tam obowiązują. Pracując legalnie stajemy sie podatnikami, którzy powinni posiadać numer identyfikacji podatkowej i z comiesięcznej wypłaty przekazywać podatek do urzędu skarbowego. W krajach zagranicznych rok podatkowy trwa tak samo jak w Polsce, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, w której zaczyna się 6 kwietnia zaś kończy 5 kwietnia następnego roku. Osoba zatrudniona zagranicą powinna zbierać wszelką dokumentację związaną z zatrudnieniem: umowę, odcinki wypłat oraz pit rozliczeniowy wystawiany na zakończenie zatrudnienia i roku podatkowego. Z zebranych dokumentów możemy dowiedzieć się ile podatku powędrowało z naszej wypłaty do urzędu. Średnia kwota zwrotu klientów firmy rozliczającej www.rttax.com/pl wynosi 2290 złotych. Aby dowiedzieć się, ile zwrotu Ci przysługuje, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora zwrotu podatku, który znajdziesz tutaj http://www.rttax.com/pl/calculator/ . Jeśli chcesz odzyskać swój podatek wystarczy, że skompletujesz odpowiednie dokumenty i przygotujesz deklarację podatkową. Pamiętaj o terminach!


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę