7 lut '14

Praca zagranicą – jak ją znaleźć?

Praca zagranicą jest nadal popularna, zaś popularność krajów, do których wyjeżdżamy zmienia się w zależności od kondycji finansowej, ekonomicznej i gospodarczej danego kraju. Polacy wyjeżdżają bardzo chętnie do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Kraje skandynawskie intrygują nie tylko uroczymi krajobrazami i kulturą, ale również możliwościami zarobienia dużych pieniędzy. Holandia jest krajem bardzo tolerancyjnym z nienagannym systemem socjalnym. Holandię kojarzymy z bardzo zaawansowaną produkcją rolną, wiatrakami oraz językami urzędowymi, jak angielski i niderlandzki. Osoby, które posługują się komunikatywnym angielskim powinny bez problemu znaleźć pracę w krajach anglojęzycznych. Praca w Wielkiej Brytanii również cieszy się dużym zainteresowaniem pomimo rosnącego bezrobocia. Rozbudowany system zasiłków i dodatków, tak zwanych "benefitów" wspiera zarówno rodziny brytyjskie, jak i imigranckie. Liczba Polaków wyjeżdżających zagranicę w poszukiwaniu pracy nadal rośnie, natomiast nie każdy wraca do Polski z zasilonym portfelem. Jak znaleźć pracę zagranicą i się nie rozczarować? W poniższym tekście przedstawiam kilka pomocnych rad.

Postaw sobie cel i zrób listę działania
Jeżeli zdecydowałeś się na wyjazd do pracy poza granicami naszego kraju uświadom sobie na początku dlaczego chcesz wyjechać. Bardzo istotne jest wyznaczenie realnego celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez wyjazd i sporządzenie listy działania. Celem może być: zarobienie pieniędzy i wyjazd na wymarzone wakacje lub nauka języka obcego, albo poznanie nowej kultury. Takie podejście do tematu zaoszczędzi nam wielu rozczarowań podczas poszukiwania najlepszych rozwiązań, a także zapewni mniej stresu i strat emocjonalnych.

Poszukiwanie pracy na własną rękę
Poszukiwanie pracy na własną rękę jest dla osób, które sprawnie posługują się komputerem i Internetem, bez względu na to, jak absurdalnie to brzmi. Jeżeli znasz język obcy i jesteś otwarty na bezpośredni kontakt z zagranicznymi pracodawcami, zacznij działać. Poszukiwanie pracy na własną rękę może dać gwarancję znalezienia pracy bez pośredników. Najważniejsze, to przygotowanie CV oraz listu motywacyjnego w języku angielskim lub innym, w którym zamieścimy aktualne informacje o sobie oraz ciekawe zdjęcie. Pracy możesz szukać na zagranicznych stronach z ofertami pracy lub wysyłać aplikacje bezpośrednio do firm, które cię interesują. Decydując się na taki sposób poszukiwania zatrudnienia, możesz liczyć się z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej przez skypa.

Praca przez pośrednictwo lub agencje pracy
Agencje i pośrednictwa pracy można podzielić na zagraniczne i polskie. Te z kolei można podzielić według specjalizacji, np. agencja pracy dla specjalistów, dla opiekunek, itd. Polskie agencje zatrudnienia zostały owiane złą sławą w ostatnim czasie. Dlaczego tak się stało i co z tego wynika? Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy zagranicą, to zachęca do zakładania agencji zatrudnienia. Niestety nie każda agencja działa uczciwie, gdyż specjalne wymogi utrudniają legalne zarejestrowanie agencji i otrzymanie stosownego certyfikatu od marszałka. Chcąc skorzystać z usług agencji lub pośrednictwa pracy należy:
– sprawdzić jej wiarygodność poprzez certyfikat i numer identyfikacyjny
– zapoznać się z opiniami w Internecie na temat konkretnej agencji
– pamiętać, że osoba wyjeżdżająca do pracy zagranicę nie powinna dokonywać żadnych opłat związanych z znalezieniem pracy, z wyłączeniem zaświadczenia lekarskiego oraz tłumaczenia dokumentów.
– przeczytać dokładnie warunki umowy i nie dokonywać żadnych opłat przez podpisaniem umowy.
– nie należy bezmyślnie wysyłać danych osobowych

Zadbaj o formalności
Przed wyjazdem warto zapoznać się z formalnościami jakie należy załatwić w kraju goszczącym. Dobrze wiedzieć jak wygląda kwestia zameldowania, założenia konta w banku oraz warunki zatrudnienia. Przed podpisaniem umowy lub kontraktu należy przeczytać dokument, który mamy do podpisu. Istotną rzeczą są też podatki. Każda osoba zatrudniona legalnie zagranicą odprowadza podatek dochodowy do urzędu. Na koniec roku podatkowego należ złożyć zeznanie podatkowe i ubeigać się o zwrot nadpłaconej części podatku. Wiecej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.rttax.com.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę