7 lut '14

Praca zagranicą – jak się do niej przygotować?

Jeśli planujesz wyjazd do pracy zagranicą lub przebywasz już w obcym kraju powinieneś zapoznać się z prawem panującym w tym miejscu. Istotną kwestią jest prawo podatkowe, które będzie cię obowiązywało w momencie podjęcia legalnej pracy. Na co warto zwrócić uwagę i jakie dokumenty kompletować, przeczytasz poniżej.
Każda osoba pracująca legalnie na emigracji powinna pamiętać o możliwości rozliczenia nadpłaconej części podatku. Niewiele osób wie, że pracodawca odprowadza podatek do urzędu w postaci zaliczki, która w 98% jest zawyżona. W jaki sposób zadbać o swoje formalności? Przede wszystkim kompletować wszystkie otrzymywane dokumenty.

Dokumenty potwierdzające zatrudnienie
Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie, pamiętaj, że powinieneś otrzymywać od swojego pracodawcy dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Co do nich zaliczamy: comiesięczne odcinki wypłat oraz podsumowanie dochodów za miniony rok. W zależności od kraju dokumenty te noszą inną nazwę:
Niemcy – odcinek wypłaty: Abrechnung, podsumowanie roku: Lohnsteuerbescheinigung, więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.rttax.com/pl/germany/
Wielka Brytania – odcinek wypłaty: Payslip, podsumowanie roku: P45 lub P60
http://www.rttax.com/pl/uk/
Holandia – odcinek wypłaty: Salaris, podsumowanie roku: Jaaropgave
http://www.rttax.com/pl/netherlands/
Kanada – odcinek wypłaty: Payslip, podsumowanie roku: formularz T4
http://www.rttax.com/pl/canada/
Powyższe dokumenty pracodawca powinien przesyłać pocztą lub drogą mailową. Jeżeli ich nie wystawi, mamy prawo się o nie upomnieć. Dokumentację powinniśmy kompletować, gdyż stanowi ona dowód naszego zatrudnienia.

Zwrot podatku za pracę za granicą
Jeżeli rok podatkowy dobiega końca, możemy rozpocząć kompletowanie dokumentów potrzebnych do złożenia deklaracji. W większości krajów rok podatkowy kończy się tak samo, jak w Polsce. Wyjątek stanowi Wielka Brytania, gdyż rok podatkowy zaczyna się tutaj 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia następnego roku. Przygotowanie deklaracji podatkowej nie należy do najprostszych rzeczy, tym bardziej bez znajomości języka obcego. Jeśli planujesz rozliczenie, a nie wiesz, czy przysługuje ci zwrot przelicz szacowaną kwotę na kalkulatorze zwrotu, który znajdziesz na stronie www.rttax.com/pl. Chcąc odzyskać nadpłaconą część podatku wystarczy skompletować dokumenty i wysłać deklarację podatkową. Nie przegap okazji odzyskania swoich ciężko zarobionych pieniędzy.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę