19 gru '13

Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna

Niestety nie wszyscy jesteśmy w stanie wziąć urlop w przerwie międzyświątecznej. Ktoś w końcu musi też pracować. Plus jest taki, że jest to okres zdecydowanie spokojniejszy niż czas przed Świętami. Warto wtedy uświadomić sobie, że jest to idealny moment, aby wykonać odkładane od dłuższego czasu zadania lub zdobyć nowe umiejętności. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, jak efektywnie wykorzystać ten moment.

O ile grudzień jest okresem gorącym, gdy przed Świętami odczuwamy presję dokończenia wszelkich projektów, o tyle ostatni jego tydzień i początek roku pozwalają na złapanie oddechu, również gdy musimy chodzić do pracy. Warto pomyśleć o tym okresie jak o szansie, a nie karze. Nie spędzaj bezużytecznie czasu przed komputerem, bo będzie się niemiłosiernie dłużył. Wykorzystaj ten moment kreatywnie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Nadrobienie zaległości
Po pierwsze, jest to idealny moment na dokończenie wszelkich spraw, jakie w natłoku codziennych obowiązków znajdują się na liście „do zrobienia”. Kiedy telefon ciągle nie dzwoni, nie musisz biegać z jednego spotkania na drugie, a współpracownicy nie proszą Cię o pomoc – masz wreszcie czas, by na spokojnie i we względnej ciszy, zająć się tym, co od dłuższego czasu odkładałeś na później. Odpisz na zaległe maile, przygotuj niezbędne dokumenty „na zapas”, zrób wreszcie porządek na swoim służbowym biurku. W ten sposób efektywnie i satysfakcjonująco zakończysz rok oraz będziesz gotowy na nowe projekty – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Nowe wyzwania
Jeśli masz ciekawy pomysł na projekt, który chodzi Ci po głowie od dłuższego czasu, to doskonały moment, aby rozpocząć jego realizację. Mniejsza liczba codziennych biurowych obowiązków pozwoli Ci zrealizować się w nowych zadaniach. Możesz np. przygotować szkolenie dla pracowników innych działów, z którymi blisko współpracujesz, aby ułatwić komunikację i przybliżyć im, istotne z Twojego punktu widzenia, treści. Rozważ opracowanie nowej procedury, jaką można by wdrożyć w Twojej firmie. Zaangażuj w swój pomysł innych, a dodatkowo zintegrujesz się z nowymi osobami.

Szukaj możliwości
Gdy mail za mailem nie wpada do Twojej skrzynki, poświęć czas na samokształcenie, tj. poszukanie ciekawego kursu lub szkolenia ściśle związanego z Twoją branżą lub poszerzającego kompetencje. Przygotuj dobrą argumentację, aby przekonać szefa do sfinansowania swojego pomysłu. Jeśli Twój przełożony nie wydaje się być przesadnie chętny do podjęcia przez Ciebie tego typu aktywności na koszt firmy, zasłaniając się kryzysem, negocjuj. Pokaż mu jak udział w szkoleniu bądź studia wpłyną na Twoją efektywność w pracy – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Pracuj nad sobą
Nie siedź bezczynnie przed służbowym komputerem przeglądając Facebooka lub strony ze śmiesznymi grafikami. Pomyśl chociażby o kursie z zakresu Excela. W Internecie jest wiele stron poradnikowych, które zawierają cenne wskazówki ułatwiające pracę z tym programem. Taka inwestycja zwiększy efektywność Twojej pracy i znacznie ją ułatwi. W Internecie można oczywiście znaleźć inne kursy, które pomogą nam w obsłudze programów komputerowych. Poszerzanie kompetencji to ważny element naszego rozwoju zawodowego. I jeśli chcemy odnosić sukcesy, to nie możemy czekać na inicjatywę odgórną. Inicjatywa własna jest bardzo ceniona – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Świąteczna integracja
Prawdopodobnie w Twoim biurze także inni pracują w okresie świątecznym. Jest do dla Was idealna okazja, by bardziej się zintegrować. Możesz na spokojnie porozmawiać z osobami, z którymi, na co dzień jedynie mijacie się przy kserokopiarce, zajęci własnymi biurowymi obowiązkami. Pomyślcie także o idei wspólnych lunchy, na które każdy przyniesie coś od siebie. Świąteczna atmosfera w biurze z pewnością nie zastąpi Ci tej domowej, rozmów z najbliższymi i wigilijnych pyszności, ale pozwoli spędzić ten czas znacznie przyjemniej.

Odpręż się
Spokojniejszy czas w pracy można dobrze wykorzystać. Ciesz się nim, bo w styczniu zapewne będą czekać na Ciebie nowe wyzwania. Wolniejsze tempo i mniejszy stres pozwolą na przypomnienie sobie, dlaczego lubimy swoją pracę.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę