25 paź '13

Rosnący popyt na inżynierów i specjalistów IT – analiza ofert pracy mo

Branża IT niezmiennie króluje pod względem liczby ogłoszeń o pracę. Drugi w kolejności był sektor sprzedaży, a podium zamykały ex aequo – ogłoszenia dotyczące zawodów technicznych oraz z kategorii finanse i bankowość z wynikiem 7%, wynika z analizy ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl

Ponad połowa pracodawców poszukuje specjalistów IT
W najlepszej sytuacji niezmiennie są specjaliści pracujący w branży IT. Oferty pracy skierowane do kandydatów z tego właśnie sektora stanowiły prawie 55% wszystkich zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl ogłoszeń. Trend ten nie zmienia się od dłuższego czasu, co świadczy o stałym rozwoju tej branży. Ofert pracy nie brakowało przede wszystkim dla programistów. Pomimo dużej liczby ofert pracy, kandydaci nie powinni jednak zapominać o rozwoju i nauce tak, aby nadążać za dynamicznym rozwojem nowych technologii. Poza posiadanymi przez nich specjalistycznymi umiejętnościami, dla pracodawców ważne są kompetencje miękkie, w zakresie zarządzania projektami oraz znajomość języków obcych – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły oferty skierowane do handlowców, inżynierów oraz księgowych
i specjalistów ds. finansów. Liczba ogłoszeń wahała się w granicach 7-8%. Podobnie sytuacja przedstawiała się w poprzednich miesiącach. Najmniej ogłoszeń dotyczyło pracy w takich dziedzinach jak prawo, ubezpieczenia czy opieka zdrowotna (z wynikiem 0,2-0,3%).

Rozwój Centrów Usług Wspólnych
Wśród ofert pracy zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl prawie 58% stanowiły ogłoszenia opublikowane przez Centra Usług Wspólnych oraz firmy outsourcingowe. Podobnie jak w poprzednich miesiącach tego roku, poszukiwały pracowników do działów IT/inżynieria, finanse/księgowość oraz na stanowiska techniczne. Pracownicy zainteresowani pracą w tym sektorze, muszą znać języki obce i to bardzo często języki niszowe, tj. szwedzki czy flamandzki chociażby. Dodatkowo, muszą się charakteryzować wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz nastawieniem na pracę w międzynarodowych zespołach. To dobry start dla młodych i wykształconych kandydatów – dodaje Małgorzata Majewska.

We wrześniu ofert pracy było o 2,5% więcej niż w sierpniu, jednak o 4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę