13 sty '14

Siedem oznak świadczących o tym, że być może zostaniesz niedługo zwoln

Zasłyszane na biurowym korytarzu: zwolnienia nadciągają. A może jednak tylko się przesłyszałeś? Może zaczynasz panikować, bo zdałeś sobie sprawę, że w tym kwartale nie wyrobiłeś się ze wszystkim, a Twoja efektywność wyraźnie spadła? Jeśli tak też jest, oto kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że niebawem zostaniesz zwolniony.

1. Zakres Twoich obowiązków został ograniczony
Jeśli jeszcze nie tak dawno przydzielano Cię do koordynacji czy pomocy przy dużych projektach, a teraz właściwie „parzysz kawę” – musisz mieć świadomość, że coś się dzieje. Jeżeli dotychczas codzienna liczba obowiązków, praktycznie uniemożliwiała Ci wykorzystanie pory na lunch, a teraz musisz prosić o jakąkolwiek pracę, oznacza to, że Twoje obowiązki zostały przekazane innej osobie. Prawdopodobnie Twój szef w ten sposób przygotowuje się na ewentualny brak Twojej osoby w zespole. – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Wręczenie wypowiedzenia może być już tylko kwestią czasu.

2. Szef Cię unika
Jednym z najbardziej zauważalnych i najlepiej świadczących o nadchodzącym wypowiedzeniu znaków jest moment, kiedy dostrzegasz, że szef Cię unika. Sytuacja ta dotyczy nie tylko realnego spotkania face-to-face, ale także obszarów zawodowej komunikacji, na przykład otrzymujesz zdecydowanie mniej e-maili czy telefonów związanych z bieżącymi projektami – zarówno od swojego szefa, jak i współpracowników.

3. Otrzymałeś naganę od szefa
To powinien być moment ostrzegawczy dla Ciebie i oznaka, że rzeczywiście robisz coś źle. Jeśli stale się spóźniasz, nie wyrabiasz z pracą, masz problemy ze współpracownikami – nie dziw się, że tak się stało. Postaraj się wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby była to Twoja pierwsza i ostatnia nagana. Kolejna może oznaczać tyle, że nie jesteś w stanie zmienić pewnych nawyków i być może przełożony poważnie rozważa Twoje zwolnienie.

4. Automatyzacja nadchodzi
Jeśli część Twojej pracy może być wykonywana przez maszynę, to prawdopodobnie tak się stanie. Taka decyzja zapada na poziomie Zarządu firmy, dlatego warto, byś w miarę na bieżąco wiedział co się dzieje w branży i w firmach konkurencyjnych. Jeśli zawczasu zauważysz nadchodzącą automatyzację miejsc pracy takich jak Twoje, nie będziesz aż tak zaskoczony zmianami dotyczącymi Twojego stanowiska i łatwej Ci będzie zawczasu opracować plan działania.

5. Koniec z profesjonalnym rozwojem
Jeśli nie jesteś już zapraszany na spotkania branżowe, szkolenia czy konferencje, bądź ostrożny. Jeżeli przełożony nie widzi sensu w inwestowaniu w Twój rozwój zawodowy i generalnie pracowników, może to oznaczać problemy firmy, a co za tym idzie – Twoje problemy. Eksperci w takiej sytuacji radzą taktownie spytać szefa o to, co się dzieje w firmie i z czego wynikają takie zmiany.

6. Twoja firma została kupiona lub włączana w struktury innej spółki
Jeśli Twoja firma została kupiona bądź stałą się częścią innej, większej organizacji, masz powody, by się obawiać. Zazwyczaj różnego rodzaju fuzje i przejęcia wiążą się z redukcją zatrudnienia. Jeśli w tej większej firmie jest już stanowisko analogiczne do Twojego, możesz stracić pracę.

7. Zostałeś poproszony o stworzenie opisu stanowiska pracy. Twojego stanowiska
Problemy finansowe w firmach powodują, że pracodawcy muszą liczyć się z koniecznością zwolnień czy zastępowania pracowników innymi, którzy wykonają taką samą pracę za niższą stawkę. Dlatego też na bieżąco chcą wiedzieć o tym, jak dokładnie wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku. Nie zawsze oznacza to zwolnienie, ale warto być czujnym – ostrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Jeśli dojdzie do najgorszego i zostaniesz zwolniony, zachowaj spokój. Często to nie koniec, a początek nowego etapu. Ważne, żebyś potraktował poszukiwanie pracy jako proces, do którego możesz dobrze się przygotować.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę