28 sie '13

Stres w miejscu pracy? Tylko 7% badanych go nie odczuwa

Globalna ankieta Monster pokazuje, że większość z nas jest stale zestresowana w pracy
Globalna ankieta przeprowadzona przez Monster dowodzi, że ponad połowa respondentów (60%) doświadcza różnego rodzaju stresu w ciągu dnia pracy. Jedynie 7% ankietowanych twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy. Ponadto, według wyników ankiety, Europejczycy w mniejszym stopniu odczuwają stres związany z pracą, w najwyższym zaś czują go Amerykanie.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, to naturalne, że jesteśmy pod pewną presją w pracy” – mówi Mary Ellen Slayter, ekspert ds. doradztwa zawodowego Monster.com, i dodaje: „W pewnym stopniu presja i stres mogą nas motywować. Jednak kluczowa jest znajomość różnicy między zdrową, inspirującą presją, a ogromnym stresem powodującym brak skupienia w pracy i przygnębienie. Jeśli czujesz, że praca Cię przytłacza, wygospodarowanie czasu na przemyślenie wszystkiego, ocenę i poprawę obecnego stanu może wydawać się po prostu nieekonomiczne i niepraktyczne. Jednak patrząc na przyszłość, ten pomysł może okazać się zbawienny w skutkach, a Ty, radząc sobie ze stresem i redukując go, będziesz bardziej efektywny w pracy. Dlatego zastanów się nad przebiegiem swojego typowego dnia i nad tym, co jest dla Ciebie źródłem stresu na co dzień. Następnie porozmawiaj ze swoim szefem – przedstaw mu wszystkie problematyczne dla Ciebie sprawy. Dobry przełożony pomoże Ci uporać się ze stresem i rozwiązać te problemy. Pamiętaj, że nawet małe zmiany mogą sprawić, że stres zamieni się w inspirującą i prowadzącą do sukcesu presję”.

Monster, światowy lider w skutecznym łączeniu kandydatów z pracodawcami, zapytał użytkowników portalu: „Jak często odczuwasz stres spowodowany pracą?”. Na pytanie odpowiedziało ponad 3500 osób. Jak pokazują wyniki, ankietowani odczuwają stres w miejscu pracy:

• Codziennie (18-20 razy w miesiącu) – 60%
• Kilka razy w tygodniu (10-17 razy w miesiącu) – 19%
• Kilka razy w ciągu miesiąca (raz na tydzień/1-9 razy w miesiącu) – 14%
• Nigdy – 7%

Według wyników ankiety, połowa Europejczyków odczuwa stres związany z pracą codziennie, a co dziesiąty (11%) stwierdził, że nie boryka się z tym problemem i jego miejsce pracy jest wolne od jakiegokolwiek stresu. Bardziej stresują się Amerykanie – odpowiedź „codziennie” wskazało 65% respondentów, a „nigdy” – tylko 6%.

Wyniki globalnej ankiety Monster oparte są na odpowiedziach udzielonych przez użytkowników portalu w dniach 1-15 lipca 2013 r. Głos można było oddać tylko raz. Globalna ankieta Monster to seria internetowych ankiet, które badają opinie na różne tematy związane z karierą, ekonomią oraz pracą. Ankieta nie jest badaniem naukowym i odzwierciedla opinie tylko tych użytkowników, którzy zechcieli wziąć w niej udział.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę