19 wrz '13

Świetlana przyszłość specjalistów IT

W sierpniu najwięcej ofert pracy na portalu kariery monsterpolska.pl (niezmiennie od dłuższego już czasu) skierowanych było do kandydatów o profilu IT. Bezrobocia nie muszą się obawiać sprzedawcy i pracownicy techniczni, a także finansiści i księgowi. W porównaniu do lipca, ofert pracy było więcej – o 4,5%.

Outsourcing i SSC świetnie prosperują
W sierpniu bieżącego roku ogłoszenia opublikowane przez Centra Usług Wspólnych oraz firmy outsourcingowe stanowiły ponad 58% wszystkich ofert zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl. Poszukiwani byli pracownicy głównie do działów informatycznych, których dotyczyło aż 80% ogłoszeń, a także inżynierzy, finansiści oraz pracownicy techniczni. „Centra Usług Wspólnych (ang. Shared Services Center, w skrócie SSC) mają ujednolicać normy dla procesów biznesowych, czego naturalnym skutkiem jest zmniejszenie ryzyka oraz redukcja wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Firmy, które decydują się na skorzystanie z ich usług, nie tylko obniżają koszty administracji poszczególnymi działami, lecz także usprawniają ich pracę” – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

Branża IT nadal na fali
Z analizy ogłoszeń zamieszczonych w sierpniu na portalu monsterpolska.pl wynika, że pracownicy z branży IT wciąż są najczęściej poszukiwani przez pracodawców. Oferty pracy z tego sektora stanowiły ponad 50% wszystkich ofert, a 4/5 z nich opublikowane zostały przez Centra Usług Wspólnych oraz firmy outsoucingowe. Nieodłącznymi wymaganiami, stawianymi kandydatom, są ukończenie kierunkowych studiów oraz posiadanie doświadczenia zawodowego. Ponadto, potencjalni kandydaci powinni znać języki programowania (Java Script, SQL, HTML lub C++) oraz języki obce. Język angielski to niezbędne minimum.

Technicy i sprzedawcy poszukiwani
Oferty pracy dla sprzedawców stanowiły 8% wszystkich ogłoszeń. Tyle samo miejsc pracy oferowały firmy pracownikom technicznym. Wymagania, jakie pracodawcy stawiali kandydatom na wyższe stanowiska w sektorze sprzedaży, to przede wszystkim doświadczenie oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego. Z kolei początkujący pracownicy powinni odznaczać się zaangażowaniem i dużym zapałem do pracy. Natomiast wśród pracowników technicznych niezwykle ważne jest wykształcenie kierunkowe.

Kariera w finansach głównie w SSC
Branża finansowa uplasowała się na trzecim miejscu zestawienia, zamieszczając 7% wszystkich ogłoszeń. Sukces w tej branży można odnieść szczególnie w Outsourcingu i Centrach Usług Wspólnych – 2/3 ofert dla finansistów pochodziło właśnie od nich. Ekonomiczne wykształcenie jest podstawą do pracy w tej branży, a pewność zatrudnienia daje bardzo dobra znajomość języków obcych. Od potencjalnych pracowników oczekiwano znajomości angielskiego oraz innych języków, np. niemieckiego, francuskiego lub włoskiego. Wśród najczęściej powtarzających się wymagań w stosunku do kandydatów wymieniano również umiejętności interpersonalne, które są podstawą pracy z klientem oraz współpracownikami.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę