25 sie '10

Za Rzeczpospolita, artykuł: Popyt na doświadczoną kadrę

Według headhunterów już wkrótce pracownicy będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia. Tak przynajmniej wynika z badań, jakie Antal International, członek Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, przeprowadził wśród ponad 2 tys. największych firm działających w Polsce. Prawie połowa przepytanych pracodawców zadeklarowała chęć zatrudnienia pracowników w trzecim kwartale tego roku.
– Boom przeżywa branża IT, a powstające w Polsce centra outsourcingowe już dziś zatrudniłyby specjalistów, gdyby byli dostępni na rynku – mówi Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International. Jednak pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach brakuje, a ci, którzy je mają, mogą dyktować warunki pracodawcom.
Badania Antal International przeprowadzone wśród ponad 1,2 tys. specjalistów i menedżerów różnych branż wskazują, które firmy są najbardziej pożądane przez pracowników. Najbardziej chcieliby oni pracować w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Nawet największe polskie firmy przegrywają w tej rywalizacji z międzynarodowymi korporacjami. Skąd bierze się tak dobra reputacja koncernów?
Zdaniem Artura Skiby to przede wszystkim wynik dbania o wizerunek firmy, a także właściwa polityka motywacyjna. – Pracownicy cenią sobie jasne systemy wynagradzania i ścieżki kariery, a także możliwość częstych międzynarodowych szkoleń – mówi. Dodaje też, że firmy, którym zależy, by zatrudnić i zatrzymać najlepszych pracowników, powinny pamiętać, iż pracownicy najczęściej rezygnują z pracy wtedy, gdy mają złe relacje ze swoimi przełożonymi. Podkreśla też, że sukces odnoszą te przedsiębiorstwa, w których szefowie pełnią rolę liderów.
– Dla pracowników średniego i wyższego szczebla ważne są nie tylko warunki zatrudnienia, ale także atmosfera pracy i reputacja firmy – przyznaje Artur Skiba.
Zupełnie inne problemy mają natomiast wkraczający na rynek absolwenci. Andrew Samu, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Simplika, jest zdania, że brakuje im znajomości języków obcych, a także pewności siebie.
Na 300 absolwentów, którzy trafiają do agencji pośrednictwa pracy, zaledwie 50 znajduje zatrudnienie. Za 10 – 15 zł za godzinę pracują głównie w call center, w administracji, w działach obsługi klienta czy w recepcji. – Nie umieją się dobrze zaprezentować na rozmowach i zazwyczaj zbyt późno zaczynają szukać ambitnej pracy
– mówi Andrew Samu.
Masz pytanie, wyślij e-mail doautorkia.stabryla@rp.pl

źródło:http://www.rp.pl/artykul/526798-Popyt-na-doswiadczona-kadre.html


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę