17 wrz '13

Zakończony konkurs pod hasłem "Nieszablonowa romowa kwalifikacyjna"

Pytania rekrutacyjne, które „zwalają z nóg”
Konkurs na „Nieszablonowe pytanie rekrutacyjne”, po raz pierwszy organizowany za pomocą nowej metody, na platformie crowdsourcingowej www.sprinet.pl, gdzie sami internauci, użytkownicy konkursu zamieszczali pytania i na nie głosowali został oficjalnie zakończony.
Kluczdokariery.pl to portal oferujący internetowe usługi w zakresie doradztwa zawodowego i planowania kariery. Internauci za pośrednictwem platformy mogą wykonać profesjonalne testy określające między innymi preferencje zawodowe, poziom motywacji, przedsiębiorczości czy asertywności. Mogą również na nim znaleźć porady dotyczące poszukiwania pracy, wskazówki jak dobrze skonstruować dokumenty aplikacyjne, aby zostały zauważone przez rekrutera oraz inne ciekawostki, które pomagają zdobyć wymarzoną posadę. Portal działając już na rynku od ponad 3 lat wraz we współpracą z nową platformą crowdsourcingową www.sprinet.pl, aby pomóc w opanowaniu lub zmniejszenia stresu kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych, przygotował dla internautów konkurs pod hasłem „Nieszablonowa rozmowa kwalifikacyjna”. Podczas konkursu uczestnicy mieli za zadnie zamieszczać na nowej platformie niestandardowe, dziwne, śmieszne pytania rekrutacyjne, które osobiście dane im było usłyszeć lub słyszeli je z opowieści przyjaciół czy rodziny właśnie podczas rozmów o pracę. W ciągu niespełna 3 miesięcy podczas trwania konkursu na platformę spłynęło aż 50 takich nieszablonowych pytań.
Możliwe, że każdy starający się o pracę, kilkadziesiąt takich rozmów ma za sobą. Niektóre można zaliczyć do bardziej profesjonalnych, inne do mniej standardowych. Jedno jest pewne – pomysłowość rekruterów jest naprawdę na wysokim poziomie. Świadczą o tym pytania jakie uczestnicy konkursu zamieścili na platformie Sprinet. Ranking pytań został stworzony poprzez samych uczestników konkursu, gdzie każdy z nich głosował na pytanie, które uważał za najbardziej niestandardowe. Oto 10 pytań najciekawszych wybranych przez portal:
1. Wyjaśnij pojęcie „baza danych” w trzech zdaniach aby zrozumiał to 8-latek.
2. Czy jest Pani osobą wierzącą i czy jest Pani zwolenniczką bicia dzieci?
3. Dlaczego szampony do włosów są w różnych kolorach a piana zawsze biała?
4. Proszę omówić budowę łyżki do zupy.
5. Czy spędza pan aktywnie czas wolny?
6. Jak Pana/Pani zdaniem zmieniłby się świat gdyby możliwa stała się… teleportacja?
7. Po co psom ogon ? Proszę wymienić 3 funkcję…
8. Gdybyś miał zostać superbohaterem, którego byś wybrał?
9. Wymień 5 zastosować słomki.
10. Czy przyjeżdżałby Pan do pracy hulajnogą, gdyby Putin zakręcił kurek z ropą i gazem?
Niektóre z tych pytań są naprawdę zaskakujące i mogą „zwalić z nóg” kandydata, dlatego też nie wolno takich pytań bagatelizować czy traktować jako ciekawostki i się z nich śmiać, ale solidnie się do nich przygotować, ponieważ nie wiemy jakie pytanie dostaniemy na rozmowie o pracę.
A jak odpowiadać na takie pytania?
Bardzo często nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Do tych bardziej zwykłych najlepiej szczerze, ale z umiarem. A na te bardziej „dziwne” – liczy się szybkość reakcji kandydata oraz pomysłowość w znalezieniu rozwiązania. Im bardziej nieszablonowe pytanie, tym większe pole do popisu dla naszej kreatywności. Ważne, żeby nie poddać się panice, tylko wejść w konwencję pytania i poddać się rozwiązaniu. Najczęściej pierwsze pomysły są najlepsze.
W jakim celu rekruter „strzela” do nas takimi pytaniami?
Na pewno nieraz przygotowując się do rozmowy o pracę, trafiliście w sieci na rozmaite pytania czy konsultując się ze znajomymi. I też nie raz zadawaliście sobie pytanie czy odpowiedzi na te nieszablonowe, dziwne czy śmieszne pytania do czegokolwiek się przydają? Można stwierdzić, że wcale nie są one takie bez sensu. Wiadomo, to zależy od stanowiska na jakie aplikujemy, ale często HR-owiec zadaje podobnie wymyślne pytania osobie, od której wymagana jest pomysłowość, kreatywność, a także spontaniczność czy umiejętności szybkiego wymyślenia niestandardowego rozwiązania w trudnych sytuacji. To też dobry sprawdzian reakcji na sytuacje stresowe – z pewnością odpowiadający kandydat zaczyna się dziwnie zachowywać, pomimo, że bardzo się stara, żeby wypaść jak najlepiej. Ale różnie ludzie zachowują się w sytuacji stresowej i takie pytania właśnie mają za zadanie sprawdzić jakie reakcje wywołuje u nas stres czy zaskoczenie i na ile potrafimy sobie z nimi radzić.
Konkurs był świetną okazją do poznania i zweryfikowana tych „nieszablonowych” pytań jakie nierzadko uczestnicy rozmów kwalifikacyjnych dostają w ramach testów na stresowe sytuacje. Pytania nie mają konkretnych form czy są z jakiejś konkretnej dziedziny. Wszystko zależy od pomysłowości osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Jednak najgorsza tematyka jaka może się trafić na „niewygodne” pytanie to dotyczące samego rekrutującego czy odnośnie naszej byłej pracy. Wtedy trzeba się wykazać niezłą dyplomacją.
Konkurs zakończył się 3 zwycięskimi pytaniami, które osiągnęły największą ilość głosów internautów. Pierwsze miejsce zajęło pytanie: „Wyjaśnij pojęcie „baza danych” w trzech zdaniach aby zrozumiał to 8-latek”. Autor pytania jako nagrodę główną otrzymał tablet. Jednak nie obyło się też bez komentarzy innych użytkowników. Pod tym pytaniem można przeczytać wpis użytkownika o loginie deed: „Ja zadawałam takie pytanie na prowadzonych przeze mnie rozmowach rekrutacyjnych :). Pozdrawiam wszystkich odpowiadających na to pytanie. Druga sprawa z tego co pamiętam (a osób "przepytanych" było dużo) tylko 5 umiało się wczuć w rolę i wytłumaczyć dziecku. Reszta tłumaczyła jak dorosłym.”

Kolejne dwa wyróżnione pytania brzmiały: „Dlaczego szampony do włosów są w różnych kolorach, a piana zawsze biała?” oraz „Proszę omówić budowę łyżki do zupy”. Autorzy tych pytań otrzymali nagrody: zestawy książek od wydawnictwa Samo-Sedno oraz zestaw gadżetów od portalu Sprinet.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę