1 sie '13

Zapomnij o pracy w czasie urlopu – porady ekspertów

Twój pracodawca prosi Cię o pracowanie w czasie urlopu? Może to wywołać w Tobie mieszane uczucia. Wszak jedni na to przystają obojętnie, inni zaś – być może tak jak Ty – uważają urlop za czas święty i chcą się odciąć od codzienności, w tym także od pracy. Jak zatem przygotować siebie, szefa i kolegów z pracy na planowaną nieobecność, by móc w pełni cieszyć się urlopem – zobacz porady ekspertów monsterpolska.pl.

Oto kilka podstawowych zasad, których musisz przestrzegać, by czas Twojego urlopu był pełen wypoczynku i relaksu, ale także przebiegał bezproblemowo dla Twoich szefów oraz współpracowników.

Dowiedz się wcześniej

Jeśli pracowanie podczas urlopu jest dla Ciebie dużym kłopotem, dobrym pomysłem jest spytanie o umowę i zapoznanie się z jej szczegółami jeszcze przed zaakceptowaniem oferty pracy. Spytaj ponadto o takie sprawy, jak pracowanie po godzinach, a będziesz w stanie dopasować warunki umowy do własnych potrzeb.

Uzgodnij granice

Mądrze jest postępować na tyle ostrożnie, by nie zostać uznanym za niezaangażowanego w pracę, ale pokazać, że urlop jest czasem przeznaczonym tylko dla Ciebie. Rozsądnie jest więc ustalić pewne granice z Twoim pracodawcą. Początkowo może to wydać się trochę odstraszające, ale jeśli będziesz w stanie zacząć otwarty dialog ze swoim szefem, zauważysz, że obu stronom opłaci się ustalenie i przestrzeganie zasad, które wspólnie uzgodniliście.

Oprzyj się pokusie

Jeśli powiedziałeś szefowi, że będziesz poza zasięgiem przez pewien czas, dotrzymaj tego słowa. Logowanie się i sprawdzanie maila, wysyłanie wiadomości do pracy da w końcu Twojemu szefowi prawo do wymagania od Ciebie więcej podczas urlopu.

Przygotuj siebie i innych

Bardzo istotne jest wczesne powiadomienie współpracowników, klientów i innych ważnych osób o tym, że zamierzasz wziąć urlop. Twoi współpracownicy będą bardziej zadowoleni, jeśli zostaną z wyprzedzeniem poinformowani, bo dzięki temu będą mogli ustalić cały plan działania jeszcze przed Twoim wyjazdem. Pomyśl o spisaniu wszystkich istotnych szczegółów i przekazaniu ich kolegom, by mieć pewność, że dobrze Cię zastąpią pod Twoją nieobecność.

Spróbuj się zrelaksować

Przejmowanie się pracą jest ważne, ale nie pozwól tym myślom zawładnąć Tobą. Spróbuj odnaleźć równowagę i po prostu odetnij się od wszystkiego. Nie tylko poczujesz się wzmocniony i pobudzony, ale i będziesz bardziej efektywny po powrocie do pracy.


Zamieść ofertę

pracy, praktyki, szkolenia lub pracy za granicą:

zamieść ofertę